blank

Şok Dökülme Nedir?

Şok Dökülme Nedir?

Şok dökülme, saç ekimi işleminden sonra meydana gelen bir süreçtir. Saç kaybı yaşanan noktalara nakledilen saç köklerinin üzerinde olan saç tellerinin dökülmesi şeklinde nitelendirilmektedir. Bireyin yaşadığı bu olay geçici bir dönemden ibarettir. Her saç ekimi işleminden sonra gerçekleşen doğal bir durumdur. Yani hastada herhangi bir endişe veya hayal kırıklığına sebep olmamalıdır.

Saç ekimi ardından dökülme daha çok saç ekimi operasyonu yapıldıktan sonraki 1-3 ay aralığında yaşanmaktadır. Hastadan hastaya farklılık gösterebilmekle beraber genellikle 2 hafta içerisinde süreç tamamlanmaktadır. Doğal ve geçici bir dönem olan şok dökülmenin sonlanması sonucunda hasta yeni saçlarına kavuşmaktadır. Kişinin yeni saçları ortalama olarak 1-2 ay içerisinde çıkmaktadır.

Saç ekimi operasyonlarının ardından şok dökülme süreci yalnızca bir kere meydana gelmektedir. Bu süreçten sonra nakledilen saç kökleri tekrardan dökülmez veya saçlarda yeniden seyrekleşme yaşanmaz. Ayrıca saç ekimi operasyonunda ense kısmı donör bölge olarak kabul edilmektedir. Bunun sebebi ise ense alanında var olan saçların erkeklik hormonundan kaynaklı saç dökülmelerinden etkilenmeyen bir özelliğe sahip olmasıdır. Bu sayede ense alanından alınan saç kökleri, saç ekimi işleminden sonra da dökülmeye karşı dirençlidir.

Saç Ekimi Yaptıran Her İnsan Şok Dökülme Yaşar Mı?

Saç ekimi operasyonundan sonra hastaların büyük bir çoğunluğu şok dökülme sürecini yaşamaktadır. Bu dökülme dönemi bazı hastalarda %10 bazı hastalarda ise %90 oranında görülebilmektedir. Dökülmenin şiddeti hastadan hastaya farklılık gösterebileceği gibi bazı hastalar hiç dökülme yaşamamaktadır.

Kişinin şok dökülmeyle karşı karşıya kalması saç ekimi işleminin başarısız olduğu anlamına gelmemektedir. Tam tersine kaliteli ve yeni saç tellerinin çıkacağının bir göstergesi olarak söylenebilmektedir. Dökülme döneminin rahat bir biçimde atlatılması ve yeni saç tellerinin sağlıklı bir şekilde büyümesi için bazı durumlara dikkat edilmesi gerekir. Net bir şekilde gür saçlara sahip olmak için belirli noktalarda titizlikle davranılmalıdır.

Saç ekimine yakın bir dönemde ve saç ekimi işleminden sonra besin değeri konusunda zengin gıdaların tüketilmesi gerekir. Bu süreçler sağlıklı bir beslenme programıyla geçirilmelidir. Tüketilen gıdalar hem bedene hem de saçlara gereken vitaminleri ve proteinleri sağlamaktadır.

Bu konuda tercih ve takviye edilen gıdalar oldukça etkilidir. Saç ekimi işleminin sonrasında hasta, vücudunu susuz bırakmamaya çalışmalıdır. Yeterli miktarda su tüketildiği takdirde ekilen saç kökleri daha rahat beslenmektedir. Saç ekimi operasyonunun ardından doktorun önerdiği losyonlar ve şampuanlar kullanılmalıdır. Böylelikle hem donör kısmın hem de saç ekimi yapılan bölgenin ihtiyaç duyduğu bakım sağlanmaktadır.

Şok dökülme yaşanırken saç sağlığını kötü etkileyebilen sigara, alkol ve kafein tarzı tüketimlere son verilmesi gerekir. Bu tüketimlere tam anlamıyla son verilmese bile en azından kısıtlanmalıdır. Çünkü sigara, alkol ve kafein tüketilmesi, bölgelerine yeni adapte olmaya uğraşan saç köklerinin hassaslaşmasına sebep olabilmektedir. Aynı zamanda saç ekimi operasyon sonucunun da olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır.

Bunun yanı sıra saç ekimi işleminden sonra bireyin çok yorulması ve kafa kısmının terlemesi gibi durumların önüne geçilmesi gerekir. Hassas saç köklerinin olumsuz yönde etkilenmemesi adına belli bir süre zarfında ağır sporlardan da uzak durulmalıdır. Şok dökülme sürecinde olan hastaların önem vermesi gereken konulardan biridir.

Saç Ekiminin Riskleri Nelerdir?

Şok Dökülme Neden Olur?

Saç ekim operasyonunun ardından meydana gelen şok dökülmenin birkaç sebebi bulunmaktadır. Donör kısmından alınan saç kökleri bir vakit deriden uzak kaldıkları için travma yaşamaktadır. Bu durumdan sonra travmanın yaratmış olduğu etkiyle beraber bir çeşit savunmaya geçerek saç kökleri etkisiz kalmaktadır. Ayrıca kendilerini koruma altına alırlar.

Bu süre zarfında uykuda olan saç kökleri kademeli bir biçimde dökülmeye başlamaktadır. Daha sonrasında ise alttan gelen saç köklerinin daha sağlam ve sağlıklı bir şekilde ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Genel olarak şok dökülme saç ekimi işleminden sonra on beşinci günde kendisini göstermektedir.

Uzmanların belirttikleri görüşler sonucunda bu çeşit dökülmeler yeni bir çimlenme-büyüme dönemini başlatmak için gerekli olan bir süreçtir. Normalde yeni saç köklerinin ekildiği bölgenin üzerinde eski saç telleri bulunmaktadır. Bu bölgeye konumlandırılan greftler ise alışma sürecinde üzerlerinde olan saç tellerini dökmeye başlamaktadır. Bu sayede daha kaliteli saçların yeniden çıkması sağlanmaktadır. Saç köklerinin nakledildiği kanallar zaman içerisinde kapanmaya başladığında kök kısmı iç tarafta kalmaktadır. Böylelikle de sağlıklı büyüme döngüsü gerçekleştirilmektedir. Kısaca söylemek gerekirse saç ekiminin ardından dökülmenin yaşanması iyiye işarettir.

Neredeyse her saç ekimi işleminden sonra görülen dökülme olası ve normal bir durumdur. Bu süreci yaşayan saçlar travma karşısında bir savunma mekanizması olarak dökülme eğilimi göstermektedir. Ancak dökülmenin sonucunda kısa bir zaman içerisinde saçlar yeniden uzamaktadır. Hastaların bu süreci daha kolay bir şekilde yaşaması için beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi önemlidir. Böylelikle dökülme dönemini daha hafif atlatabilirler.

Şok Dökülme Ne Zaman Gerçekleşir?

Dökülme tam olarak şu zamanda gerçekleşir demek doğru olmayacaktır. Ne kadar süre sonra meydana geleceğini belirtmek mümkün değildir. Fakat saç ekimi yapılan bölgede ortaya çıkan kabukların dökülmesi ile şok dökülmenin başladığını söyleyebiliriz.

Bakıldığında ortalama olarak saç ekim işleminden 15-20 gün sonra gerçekleşen bu dökülme belli bir süre devam etmektedir. Yaşanan dökülmenin şiddeti ve yoğunluğu hastanın genetik yatkınlığına göre değişiklik göstermektedir.

Şok Dökülme Sonrasında Nasıl Bir Süreç Yaşanır?

Genel olarak en fazla iki ay içerisinde tamamlanan bir dökülme sürecidir. Dökülmenin bitmesi sonrasında saçlar normal formunda uzamaya başlamaktadır. Dökülme yaşanan bölgelerde uzama yoğunluğu belli bir süre farklı olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse şok dökülme sonrası saçınızın bir parçası uzarken diğer parçası daha kısa kalabilmektedir. Ancak bu durum kısa vakit içerisinde düzelerek bir dengeye kavuşmaktadır.

Toplamda 3 ila 4 ay arasında son bulan bu sürecin ardından saç ekimi işleminin başarısı görülmeye başlanır. Bu şekilde hastalar diledikleri gibi doğal görünümlü saçları elde eder. Profesyonel ve uzman bir ekibin uyguladığı saç ekimi işlemi sonrasında güzel ve sağlıklı görünen saçlara kavuşmak mümkündür.

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Şok Dökülme Endişe Edilmesi Gerekilen Bir Durum Mudur?

Oranlar göz önüne alındığında neredeyse her hastanın başına gelebilen, saç ekimi işlemi sonrasında oldukça olağan kabul edilen bir durumdur. Şok dökülme, bazı bireylerde daha yoğun bir şekilde yaşanabilirken bazı bireylerde çok az hatta hiç yaşanmamaktadır. Uygulanan yöntem, elde edilen greft sayısı, bireyin yaşı, kanal yapısı gibi etkenlere göre şok dökülmenin derecesi farklılık göstermektedir.

Yoğun bir dökülme yaşayan hastalar için bu durum geçici bir süreçtir. Yani endişe edilmesi gerekilen herhangi bir durum bulunmamaktadır. Çünkü dökülme döneminin tamamlanması sonrasında bireyin saçları eski formuna dönmektedir. Hayal edilen güzel ve yeni saçlar için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

Bir hastanın şok dökülme sürecini konforlu bir şekilde atlatabilmesi için beslenme düzenine özen göstermesi gerekir. Tükettiği gıdalara dikkat ettiği takdirde sağlıklı saçlara kavuşabilmesi kolaylaşır. Ayrıca bol bol sıvı tüketmesi saç köklerine iyi gelecektir. Bunun yanı sıra yorucu hareketler sergilememesi ve ağır sporlarda bulunmaması saç köklerini rahatlatacaktır. Böylelikle hem şok dökülmesini yaşarken zorlanmayacak hem de endişe edecek bir durumu olmayacaktır.

Saç Ekimi Kaç Greft Olmalı?

 

O Clinic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiKaş Ekimi ve Sakal ve Bıyık Ekimi faydalanabilirsiniz, Paketlerimizi inceleyebilir, Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

Scroll to Top
Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Oclinic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?