blank

Saç Ekimi Kaç Greft Olmalı?

Saç Ekimi Kaç Greft Olmalı?

Doğal ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlayan saç ekimi, belli bir greft sayısı ile gerçekleştirilir. Bu kapsamda saç ekimi yaptıracak kişilerin aklındaki ilk soru “saç ekimi kaç greft olmalı” şeklindedir.

Normal olarak nitelendirdiğimiz saçlı bir deride, santimetrekarede ortalama 180-200 adet saç kökü bulunmaktadır. Dolayısıyla saç ekim işlemi sırasında bu sayıyı yakalamak hedeflenir.

Greft Ne Demek?

Genel olarak bildiğimizin aksine greft, saç kökü demek değildir. Kısaca içinde deri ve saç kökleri bulunduran yapıyı ifade eder. Çoğunlukla merak edilen sorunların başında ise “1 greft kaç saç teli eder” geliyor. Net bir sayı veremesek de 1 adet greft ortalama 2-3 saç teline denktir. Yani 2000 greft dediğimiz zaman bu, 4 bin ile 6 bin saç kökü demektir. Saç ekiminde greft sayısı belirlenirken uzman doktorun muayenesi sonucu kişinin ihtiyaçları göz önünde bulundurulur.

Greft nedir? Saç ekim işlemlerinde kaç adet greft kullanılmalıdır? Greft sayısı nasıl belirlenir? Neden önemlidir? Bu ve benzeri tüm sorularınızın cevaplarını merak edenler için derlediğimiz içeriğimizde bulabilirsiniz.

2500 Greft Kaç Saç Teli Eder?

Kişinin saç tipine göre değişse de 2500 greft ortalama 4500 ile 5500 saç teli arasındadır.

3500 Greft Kaç Saç Teli Eder?

3500 greft aşağı yukarı 6300-7700 arasında saç teli demektir. Çoğunlukla tepe-orta nokta ile şakaklardaki bölgeler için uygunluk göstermektedir.

4000 Greft Kaç Saç Teli Eder?

Kişinin saç dökülmesine ve kellik durumuna bağlı olarak tepe ve şakak bölgeleri için uygulanmaktadır. 4000 greft ortalama 7200 ile 8800 saç teline denktir.

5000 Greft Kaç Saç Teli Eder?

5000 greft uygulaması genellikle ilerlemiş kellik ve seyrelme durumlarında yapılmaktadır. Ortalama 9000 ile 11000 saç teli arasındadır.

İdeal Saç Ekim İşleminde Greft Sayısı

Saç ekim işlemi birden fazla teknikle yapılmaktadır. Burada önemli olan nokta kişinin nasıl bir saç dökülmesi yaşadığı ve kellik oranıdır. Özellikle saç dökülmesi yeni başlayan ve devam eden kişilerde, tedavi süreci daha farklı ilerleyebilir. Dolayısıyla net bir prosedürden bahsetsek de çoğunlukla kişiye özel bir tedavi süreci söz konusudur.

Saç ekiminde ideal greft sayısı belirlenirken şu kriterler söz konusudur:

  • Santimetrekareye düşen ideal greft sayısı ortalama 20 ile 30 greft arasında değişmektedir. Saç ekim işleminden başarılı sonuçlar almak istiyorsanız santimetrekare başına düşen greft sayısını kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız. Bu rakamların altına düşmemelidir.
  • Saç ekim işlemi sonrası çıkacak saçlarınızdan beklediğiniz yoğunluk ve hedeflediğiniz görünüm bu sayıyı etkiler.
  • Greft sayısı belirlenirken göz önünde bulundurulması gereken diğer bir konu ise donör bölgenizin verimliliğidir. Donör bölge yeterli ise saç ekim işlemi daha iyi sonuçlar verir. Ama donör bölgeden çok fazla saç kökü alınmaması gerekir. Aksi halde bu bölgelerde de seyrelme meydana gelir.
  • Saç ekim işlemi öncesinde gerçekçi beklentiler içinde olmanız gerekiyor.
  • Bir diğer önemli kriter ise maliyettir. Tahmin edersiniz ki greft sayısı arttıkça işlemin fiyatı da yükselmektedir.

Sonuç olarak saç ekim işleminde greft sayısı belirlenirken; kişinin talepleri ve ihtiyacı, doktor muayenesi sonucunda elde edilen veriler, kişinin donör bölgesinin yeterliliği ve maliyet göz önünde bulundurulmaktadır.

Kişide Kaç Adet Greft Vardır?

Saç kökü ve greft sayısında etkili olan faktörler; kişinin genetiği ve saç kalitesine bağlıdır. Bu yüzden net bir sayı söylemek mümkün değildir. Bununla birlikte kişinin donör bölgelerinde ortalama 6 bin ile 8 bin arasında greft vardır.

Saç Ekiminde En Az ve En Fazla Ekilebilecek Greft Sayısı Kaçtır?

Kişinin yaşadığı seyrelme ve dökülmeye bağlı olarak ekim yapılacak greft sayısı belirlenmektedir. Bir alt sınırı olmamakla birlikte 1000 greft altı ekimlerde görünüş olarak herhangi bir değişim meydana gelmez. Dolayısıyla minimum 1000 greft ekim yapılarak saç ekim işleminden verim alınabilir.

En fazla ekim yapılabilecek greft sayısını ise donör bölgenin verimi belirler. Ekim seanslarının tamamını baz alırsak kişiye ekilecek greft sayısı en fazla 8000 greft civarındadır.

Saç Ekiminde En Az Kaç Greft Gereklidir?

Saç ekimi oldukça kişisel bir tedavidir. Çünkü her bireyin yaşadığı seyreklik ve kellik durumu, donör bölgesinin kapasitesi ve verimliliği değişkenlik gösterir. Bu yüzden başarılı bir saç ekim işleminde öncelikle en az kaç grefte ihtiyacınızın olduğunu belirlemek gerekir. Sonuç olarak saç ekiminde greft sayısı belirlemede doktorunuzun kapsamlı bir muayene yapması gerekir.

Bir Seansta En Fazla Kaç Greft Ekilir?

Saç ekim işleminin başarılı olabilmesi için seanslar halinde uygulama yapılmaktadır. Bu kapsamda tek seansta 5000 grefte kadar ekim yapılabilmektedir. Ancak operasyon süresi uzadıkça greftlerin canlılığı azalmaktadır. Bu yüzden çoğunlukla tek seansta 5000 greft ve üzeri için ekim yapılması pek tercih edilen bir durum değildir. Bu sınırlama, kişinin sağlığı ve greftlerin canlılığı açısından gereklidir.  Eğer saç ekim işleminden başarılı sonuçlar elde etmek istiyorsanız tek seansta olabildiğince çok greft ekimi yerine en sağlıklı süreç nasıl sağlanacaksa onu tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Saç Ekim İşleminden Sonra Kaç Greft Hayatta Kalır?

Bir saç ekiminin başarısını büyük oranda greftlerin canlılığı etkiler. Bu yüzden ekim işlemi sırasında greftlerin canlılığını korumasını sağlamak ilk öncelikler arasındadır. Çoklu seanslarda, greftlerin canlılığını koruması %90 ile %95 arasında değişkenlik gösterir. Ancak bu oranı etkileyen belli başlı kriterler olduğunun da altını çizmeliyiz. Yani her ekim işleminde aynı orandan bahsetmek mümkün değildir. Özellikle cerrahınızın tecrübesine, kullanılan ekipmana ve saç kalitenize bağlı olarak bu oran değişkenlik gösterir.

Saç Ekim İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Greftlerin uygulama bölgesine ekilmesi, son derece hassas bir işlem olup mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Bu süreçte dikkatli olmanın zorunlu olduğu konular şu şekildedir:

  • Köklerin hem canlılığını koruması hem de uyum sağlayabilmesi açısından greftlerin hastadan alınması önemli bir konudur.
  • Ekim öncesi greftlerin uygun koşullarda bekletilmesi gerekmektedir. Bunun için uygun ekipman kullanmak gerekir. Aksi halde greftler canlılığını kaybeder ya da zarar görür.
  • Ekim öncesi greftlerin uygun bir sıvıda bekletilmesi gerekmektedir. Bu sayede nemlerini korumaları sağlanmaktadır.
  • Kelliğin bölgedeki kanalların açıklıklarının grefte uygun olması gerekir. Yani kanal ile greftin hem uzunluk hem de büyüklük açısından uyumlu olması şarttır. Bu sayede greftler başarılı bir şekilde tutar.

Sonuç olarak saç ekim işleminde başarılı olmak için tüm bu noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun için ise mutlaka alanında uzman, eğitimli ve profesyonel bir ekip ile çalışmaya özen göstermelisiniz. Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi saç ekimi işleminde de greftlerin canlılığını koruması ve saç ekim işleminin başarılı olabilmesi için doğru doktoru tercih etmelisiniz.

Saç ekim işlemleri günümüz teknolojisi sayesinde büyük bir ilerleme katetmiştir. Doğru teknolojilerin doğru kişiler tarafından uygulanması sonucunda tüm tedavi sürecini başarılı bir şekilde tamamlayabilir ve hayal ettiğiniz görünüme ulaşabilirsiniz. Elbette işlem ve muayene öncesinde mutlaka tüm süreçler hakkında doktorunuzdan bilgi almalısınız. Bu sayede kafanızda herhangi bir soru işareti kalmadan gerçekçi bir bakış açısıyla dilediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

O Clinic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiKaş Ekimi ve Sakal ve Bıyık Ekimi faydalanabilirsiniz, Paketlerimizi inceleyebilir, Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

Scroll to Top
Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Oclinic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?