Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi işlemi, saç dökülmesinin yoğun yaşandığı, açıkların oluştuğu, kelleşmenin ortaya çıktığı alanlara yapılan işlemdir. Operasyonda ekilecek olan saçlar, saç dökülmesinin olmadığı genellikle enseden alınan güçlü saç kökleri ile yapılmaktadır. Saç ekimi işlemi sizlere kalıcı ve doğal bir çözüm sunmaktadır.

Kaza, yanık, ilaç kullanımı, hormonlar, beslenme bozuklukları gibi nedenlerin sebep olduğu kellik problemi için saç ekimi kesin sonuç veren bir tedavi yöntemidir. Saç ekimi yapıldıktan sonra ekilen saçlar doğal bir şekilde büyümektedir. Bir süre sonra güçlü ve gür saçlara sahip olmanızı sağlar.

Saç ekimi nasıl yapılır sorusuna gelince; uygulama belli aşamalarla gerçekleştirilmektedir. Saç nakli işleminden önce doktorlarımızın belirlemiş olduğu tahliller ve saç analizleriyle bir rapor oluşturulmaktadır. Bu incelemede hangi bölgeden greftlerin toplanacağı, ne kadar greft ekileceği ve hangi bölgeye ekim yapılacağı belirlenmektedir.

Uygulamayı yapacak olan cerrah, operasyon sonrasında oluşması istenen ve beklenen yeni saç çizgisinin sınırlarını çizmektedir. Böylece operasyondan sonra hangi bölgelerde ne kadar saç olacağı belirlenmiş olur.

Saç nakli yapılırken ilk işlem greftlerin hangi donör bölgeden alınacağını kararlaştırmaktır. Genellikle enseden veya kulak arkasındaki bölgeden greftler toplanmaktadır. Çünkü en kaliteli ve en güçlü donör bölge bu kısımlardadır. İlgili bölgelerden toplanan saç kökleri, ekildiği kısımda ömür boyu kalıcı görev üstlenmektedir. Doğal ve kalıcı saçların ilk basamağı burada başlar.

Toplanan greftlerin özel solüsyon içerisinde bekletilerek verimliliği arttırılmaktadır. Greftler ekileceği sıra belirlenen işlem bölgesine saçların çıkış yönüne uygun olarak ekim yapılmaktadır.

Saç köklerinin doğal bir gelişme göstererek çıkması ve eğimlerinin aynı hizada olmasına da dikkat etmek gerekir. Bu hususlara ancak işinde kaliteli, profesyonel bir klinik özen göstermektedir. Oclinic bu konuda işinde uzman, deneyimli ve her zaman müşteri memnuniyetine dikkat eden bir klinik olmuştur.

Saç Ekiminde Ağrı Veya Acı Olur Mu?

Saç nakli işlemi lokal anestezi ya da sedasyon tekniği kullanılarak yapılmaktadır. Bu yöntemler sayesinde kişilerde hiçbir şekilde ağrı veya acı hissi yaşanmamaktadır. Sonuç olarak saç ekiminde ağrı veya acı olması söz konusu değildir.

Saç Ekiminde İz Kalır Mı?

Saç ekimi işleminde kullandığımız tekniklerde direkt olarak bir kesim işlemi yapılmadığından yara veya yara izi oluşması mümkün değildir. Operasyon esnasındaki diğer işlemlerden oluşan kızarıklıklar da zamanla geçmektedir. Özellikle doktorlarımızın tavsiye ve önerilerine uyarsanız iyileşme süreciniz çok daha hızlı gelişmektedir.

Saç Ekimi Fiyatları Ne Kadar?

Saç ekimi ne kadar sorusu bu operasyonu yaptırmayı düşünen tüm müşterilerimizin en çok merak ettiği sorulardandır.  Birçok farklı yöntemi olan saç ekimi operasyonlarında fiyatlar da kliniğe, tekniğe ve uzmanlığa göre değişmektedir. Saç ekimi ne kadar sorusu için kliniklerin her biri, birbirinden farklı fiyat vermektedir.

Saç ekimi yaptıracağınız zaman fiyattan ziyade seçeceğiniz kliniğin iyi olmasına, doktorların ve ekibin tecrübeli aynı zamanda işinde uzman olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca tekniğin ve kliniğin yanında hastaya yapılacak olan greft sayısı da fiyatları belirlemektedir.

Greft Nedir?

Greft, ekilecek olan saç köküne ve saç teline verilen isimdir. Duruma göre greft sayısı belirlenmektedir. Kişinin ihtiyacı çok ise 3000 greft ya da 5000 greft ekim işlemi yapılmaktadır. Hastanın ihtiyacına göre bu sayı belirlenmektedir. Greft alınırken sıklıkla ense bölgesi tercih edilmektedir. Fakat her hastada bu böyle olmayabilir. Hastanın hangi bölgedeki saç telleri güçlü ise onlar greft olarak alınmaktadır.

Saç Ekimi 6 Ayda Ne Kadar Çıkar?

Saç ekimi 6 ayda ne kadar çıkar sorusu bu operasyonu geçirmiş veya geçirecek hastalarımızın sıklıkla sorduğu sorulardandır. Operasyondan sonra saçların çıkması, uzaması belli bir süreç içerisinde gerçekleşmektedir.

Saç ekiminin 6. ayında saçlar büyüme evresine girmiştir. En hızlı uzama ve büyüme saç ekiminin 6. ayından sonra başlamaktadır. Bu zaman içerisinde saçların tamamı çıkmış sayılmaz. Bir kısmı hala cilt altında veya tüy şeklinde olabilir.

Saç naklinden 8 ay sonra saçlar kalın ve uzun bir seviyeye gelmiş bulunmaktadır. Yüz şeklinize uygun bir hal almaya başlar. Saçlarınız büyüyüp uzamaya başladıktan sonra geniş bir saç tarağı ya da fırçasıyla saçlarınızı tarayabilirsiniz.

Düzeni sağlamak için saçlarınıza tıraş makinesi ile şekil verebilirsiniz. 6. aydan sonra saç ekimi kontrolüne giderek süreçte saçlarınızın nasıl bir yol katettiğini doktorunuzla birlikte de profesyonel bir şekilde analiz edebilirsiniz.

İnce olan yeni saçlar gün geçtikçe kalınlaşıp uzamaktadır. Saç naklinden sonraki zaman diliminde sabırlı olmanız gerekmektedir. Güzel bir sonuç için takip edeceğiniz süreç kademeli gelişmektedir.

Her ay yavaş yavaş uzamaktadır ve 6-8 ay içinde şekil vereceğiniz seviyeye gelmektedir. Saç ekiminden 1 yıl sonra ise çıkan saçlar iyice uzamış olmaktadır. Uzayan saçların şekli, birbirine oranı tam olarak oturduğundan görünüşünüz de olumlu yönde değişmektedir.

Değişimi fark edip siz de kendinizde eksik bulduğunuz bölgelerin tamamlanmasıyla daha enerjik ve pozitif bir ruh hali alacaksınız. Hem çevrenizden aldığınız dönüşlerle hem aynaya baktığınızda gördüğünüz görünüşünüzle mutlu hissedeceksiniz.

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Normal Yatılır?

Saç ekimi sonrasında normal yatmaya sadece 1 hafta sonra başlayabilirsiniz. İlk zamanlar olağan şişliğin azalıp artması sizin yatış pozisyonunuza bağlıdır. İlk dört gün dikkat etmezseniz şişliğinizin artma ihtimali daha yüksektir.

Şişlik zamanla azalır ve geçer. İlk günler küçük ve sert yastıkla yatmanız önerilmektedir. Kıl köklerinin toplandığı ense bölgenizin üzerine yatmanız da hiçbir sorun oluşturmaz.

Saç ekiminden 1 hafta sonra sırtınız ve başınız biraz yüksek duracak şekilde uyumanız önerilmektedir. Bu şekilde uyumanız sizin daha rahat uyumanızı sağlar. İyileşme sürecinizi hızlandırmaktadır. Şişliği kontrol altına almış olursunuz.

Sırt üstü yattığınızda sarsılmaktan, sallanmaktan veya ani dönüşler yapmaktan kaçınmalısınız. Aksi takdirde greftlerinizin kalıcılığını riske atabilirsiniz. Ayrıca başınızı yumuşak bir yastığa koymanız da sırt üstü yatarken önerilen bir seçenektir.

Fırsatınız var ise en sağlıklısı yatar koltukta uyumanız en doğru tercih olacaktır. Yatar koltuğunuz yok ise normal koltukta yatmanız uzmanlarımız tarafından önerilmektedir. Koltukta yatarken koltuğunuzun kenarına bir yastık koyup alanınızı sınırlandırabilirsiniz.

Böylece uyku esnasında dönme, sürtme gibi davranışları engelleyebilirsiniz. Greftleriniz ve saç çizginizin daha sağlam açılarla yerleşmesini sağlar. Saç çizginizi yastıklara sürtmekten kaçınmanız gerekmektedir.

Başka önemli bir husus ise saç ekiminden sonra terlemenize sebep olabilecek ya da başınızı sıkacak herhangi bir aksesuar kullanmamanızdır. Saç greftlerine baskı uygulamanız durumunda sağlıklı ve başarılı sonuçlar almayı engellemiş olursunuz. Bu nedenle bahsettiğimiz hususlara ekstra özen göstermeniz gerekmektedir.

Saç derinizde şişlik varsa bu kısma buz uygulayacağınızda hemen uygulamamanız gerekir. Operasyon sonrası fazlasıyla hassas olan saç derinize çok sıcak veya çok soğuk uygulamalarla zarar verebilirsiniz. Saç ekimi sonrası yatış konusunda oldukça dikkatli davranmanız gerekir. Doktorunuzun önerileriyle bilinçli bir şekilde bu iyileşme sürecini geçirebilirsiniz.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi işleminin süresi kullanılan yönteme göre değişmektedir. Safir FUE ve DHI teknikleri bulunmaktadır. Bu tekniklerde yapılan işlemlerin detayına göre uygulama zamanı da artmaktadır. Operasyon bazen 3 ile 4 saat arası sürerken bazen 6 saat de sürebilmektedir. Bazen ise bu sürelerden çok kısa da sürebilmektedir.

Operasyonun işlem süresi yalnızca tekniğe göre değil, kişinin işlem yaptıracağı saç alanına, greft sayısına göre de değişmektedir. Duruma göre ekim işlemi birkaç seansta da gerçekleşmektedir. Eğer yoğun ve detaylı bir ekim işlemi ise bu seanslara bölünmektedir.

O Clinic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiKaş Ekimi ve Sakal ve Bıyık Ekimi faydalanabilirsiniz, Paketlerimizi inceleyebilir, Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

Scroll to Top
Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Oclinic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?